Završena sanacija klizišta u Nahorevskoj ulici 125

Tokom proteklog perioda radnici građevinske firme „Mibral“ d.o.o. Sarajevo, koja je odabrana na tenderu kao najpovoljniji izvođač radova, su okončali radove na sanaciji klizišta u Nahorevska 125 (Mjesna zajednica „pionirska dolina-Nahorevo“).
Završena sanacija klizišta u Nahorevskoj ulici 125

Finansijer projekta je Općina Centar koja je za ovu namjenu izdvojila iznos od 45.715 KM, dok je Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo realizator i nadzor projekta.

 

Glavni projekat sanacije ovog klizišta u Nahorevskoj ulici, koji je također finansirala Općina Centar, je uradio Institut za geotehniku i geologiju Građevinskog fakulteta u Sarajevu.  Uzroci nastanka klizišta su nagib terena, geološka građa tla, podzemne i površinske vode. Stoga je predložena izgradnja armirano-betonskih potpornih zidova koji bi zaustavili klizanje tla.

 

Prvi zid je izgrađen iznad stambenog objekta u Nahorevskoj ulici kod broja 125, koji je i bio najugroženiji. Ovaj zid je ukupne dužine 20 metara, a visine od 2,2 do 3 metra i iznad njega je ugrađen drenažni sistem. Drugi potporni zid je ukupne dužine šest metara i predstavlja nastavak na armirano-betonski potporni zid čija izgradnja je obavljena u prijašnjoj sanaciji klizišta u Nahorevskoj ulici. Ovim zidom će osim sprečavanja daljnjeg klizanja tla također biti proširena lokalna saobraćajnica.

03.02.2026.
VRIJEDNOST RADOVA IZNOSI 548.525,00 KM
Počeli radovi na popločavanju Gajevog trga
03.02.2026.
JAVNI POZIV ZA DODJELU SREDSTAVA
Općina Centar finansijski podržava mobilnost mladih
03.02.2026.
JAVNI POZIV OSTAJE OTVOREN TOKOM CIJELE GODINE
Na račune 24 porodilje uplaćene jednokratne novčane pomoći
Više vijesti