UČESTVOVALI I PREDSTAVNICI OPĆINE CENTAR

Obilježen 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

U organizaciji Kantona Sarajevo predstavnici svih nivoa vlasti u BiH, boračkih udruženja i udruženja građana, na dostojanstven način obilježili su Dan nezavisnosti BiH.

Prema utvrđenom protokolu, u subotu, 1. marta 2025. godine, delegacije su na brdu Hum prisustvovali svečanom podizanju zastave Bosne i Hercegovine. Nakon toga položeno je cvijeće ispred centralnog spomen-obilježja „Bosanski šehid“ na Kovačima, kao i pored mezara rahmetli Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva BiH i vrhovnog komandanta Armije RBiH. Obilježavanju ovog značajnog datuma iz naše historije prisustvovala je delegacija Općine Centar koju su činili vijećnici Elvira Hasanović, Karolina Karačić, Emina Imamović-Šehić, Arijana Halugić, Hena Fajić, Velija Katica, Samir Fazlić, Amer Herenda, Adel Muratović, Din Začinović, Dragan Stevanović, Mehmed Muharemović i Orhan Milišić, kao i pomoćnica načelnika Amra Hašimbegović-Vučković i Adis Adilović iz Službe za boračko-invalidsku i socijalnu zaštitu. Nakon toga delegacije su položile cvijeće, te odale dužnu počast ubijenim tokom dva protekla rata ispred spomen-obilježja „Vječna vatra“ i Spomenika ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995, kao i ispred mezarja ubijenim policajcima u Velikom parku. Na kraju današnjeg obilježavanja Dana nezavisnosti BiH delegacije su također obišle i položile cvijeće u Spomen-parku na Vracama.

 

Dan prije, u petak 28. februara 2025. godine, u sarajevskoj Vijećnici upriličena je zajednička svečana akademija Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva i kantonalnih općina, u čemu su svoje učešće uzeli i predstavnici Općine Centar.  

 

Prvi mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine od 1992. godine, nakon što je 29. februara i 1. marta 1992. godine održan referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od SFRJ. Na referendumsko pitanje „Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“ većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Na referendum je izašlo 64,31% građana s pravom glasa, a za nezavisnost BiH glasalo je njih 99,44%. Na osnovu rezultata referenduma Evropska zajednica je 6. aprila 1992. priznala BiH kao nezavisnu državu, a dan kasnije to su učinile i Sjedinjene Američke Države. Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Ujedinjenih naroda.

25.04.2025.
OŠ „MEHMED BEG KAPETANOVIĆ LJUBUŠAK“
Otvorene prostorije za produženi boravak učenika
25.04.2025.
PODRŠKA RAZVOJU NEVLADINOG SEKTORA
Načelnik Mandić ugostio članove Omladinskog liderskog pokreta
Više vijesti